مقایسه ی قیمت و تاریخ عرضه آیفون ۱۳ و آیفون ۱۲

آیفون ۱۳ تغییرات زیادی داشته اما از یک نظر با آیفون ۱۲ یکی است و آن‌هم قیمت هنگام معرفی است. قیمت مدل های آیفون ۱۳ کم و بیش همان قیمت مدل های آیفون ۱۲ است؛ ۶۹۹ دلار برای آیفون ۱۳ مینی، ۷۹۹ دلار برای آیفون ۱۳، ۹۹۹ دلار برای آیفون ۱۳ پرو و ۱۰۹۹ دلار برای آیفون ۱۳ پرو مکس.

آیفون ۱۳ و ۱۳ مینی در مقایسه با ۱۲ و ۱۲ مینی حافظه داخلی بیشتری دارند. آیفون ۱۳ و ۱۳ مینی حالا با حافظه حداقلی ۱۲۸ گیگابایت عرضه می شوند در صورتی که این عدد برای ۱۲ و ۱۲ مینی ۶۴ گیگابایت بود. اما مدل های پرو؛ اپل حافظه داخلی اعجاب‌انگیز ۱ ترابایتی را در گوشی های مدل پرو خود قرار داده است.

به نظر می رسد اپل همچنان به تولید آیفون ۱۲ و ۱۲ مینی ادامه دهد و آن ها را حالا حالاها از رده خارج نکند. آیفون ۱۲ هم‌قیمت آیفون ۱۳ مینی است (۶۹۹دلار) اما قیمت آیفون ۱۲ مینی به ۵۹۹ دلار کاهش یافته است.

مشخصات آیفون 12 و 13

 آیفون ۱۳ پرو
آیفون ۱۳ پرو مکس
آیفون ۱۲ پرو
آیفون ۱۲ پرو مکس
قیمت۹۹۹ دلار۱۰۹۹ دلار۹۹۹ دلار۱۰۹۹ دلار
حافظه۱۲۸GB, 256GB, 512GB و ۱TB۱۲۸GB, 256GB, 512GB و ۱TB۱۲۸GB, 256GB, 512GB۱۲۸GB, 256GB, 512GB
اندازه نمایشگر۶.۱ اینچ۶.۷ اینچ۶.۱ اینچ۶.۷ اینچ
رزولوشن۲۵۳۲ در ۱۱۷۰۲۷۷۸ در ۱۲۸۴۲۵۳۲ در ۱۱۷۰۲۷۷۸ در ۱۲۸۴
پردازندهA15A15A14A14
دوربین پشتدوربین واید ۱۲ مگاپیکسل (ƒ/۱.۵)، دوربین اولترا واید ۱۲ مگاپیکسلی (ƒ/۱.۸) و لنز تله فوتو ۱۲ مگاپیکسل (f/2.8) با قدرت زوم ۳ برابریدوربین واید ۱۲ مگاپیکسل (ƒ/۱.۵)، دوربین اولترا واید ۱۲ مگاپیکسلی (ƒ/۱.۸) و لنز تله فوتو ۱۲ مگاپیکسل (f/2.8) با قدرت زوم ۳ برابریدوربین واید ۱۲ مگاپیکسل (ƒ/۱.۶)، دوربین اولترا واید ۱۲ مگاپیکسلی (ƒ/۲.۴) و لنز تله فوتو ۱۲ مگاپیکسل (f/2.0) با قدرت زوم ۲ برابریدوربین واید ۱۲ مگاپیکسل (ƒ/۱.۶)، دوربین اولترا واید ۱۲ مگاپیکسلی (ƒ/۲.۴) و لنز تله فوتو ۱۲ مگاپیکسل (f/2.0) با قدرت زوم ۲.۵ برابری
دوربین جلودوربین ۱۲ مگاپیکسل TrueDepth (ƒ/۲.۲)دوربین ۱۲ مگاپیکسل TrueDepth (ƒ/۲.۲)دوربین ۱۲ مگاپیکسل TrueDepth (ƒ/۲.۲)دوربین ۱۲ مگاپیکسل TrueDepth (ƒ/۲.۲)
رنگزغال‌سنگی، طلایی، نقره‌ای و آبی آسمانیزغال‌سنگی، طلایی، نقره‌ای و آبی آسمانیزغال‌سنگی، طلایی، نقره‌ای و آبی اقیانوسیزغال‌سنگی، طلایی، نقره‌ای و آبی اقیانوسی
اندازه۵.۸ در ۲.۸ در ۰.۳ اینچ۶.۳ در ۳.۱ در ۰.۳ اینچ۵.۷۸ در ۲.۸۲ در ۰.۲۹ اینچ۶.۳۳ در ۳.۰۷ در ۰.۲۹ اینچ
وزن۲۰۴ گرم۲۴۰ گرم۱۸۹ گرم۲۲۶ گرم
مقاومت دربرابر آبIP68IP68IP68IP68
تنظیم فریم خودکارتا ۱۲۰ هرتزتا ۱۲۰ هرتزنداردندارد

مقایسه ی طراحی و نمایشگر آیفون ۱۳ و آیفون ۱۲

آیفون ۱۳ و آیفون ۱۲ از نظر طراحی – به جز یک مورد – تفاوت چندانی باهم ندارند. تفاوت آن ها تنها در notch است. ناچ هر چهار مدل آیفون ۱۳ نسبت به آیفون ۱۲ کوچک‌تر است. به جز این مورد، هردو سری کاملا شبیه به هم اند؛ از حاشیه های صاف گرفته تا محافظ صفحه سرامیکی برای صفحه نمایش، همه‌ی مشخصات طراحی این دو سری یکی است.

گرچه مدل های جدید کمی سنگین‌تر اند و آن‌هم به احتمال زیاد به خاطر وجود باتری بزرگ‌تر است. علاوه بر این، رنگ جدیدی نیز به این سری اضافه شده است. آیفون ۱۳ و ۱۲ مینی علاوه بر رنگ‌های مشکی (Midnight)، سفید (Starlight) و قرمز، رنگ صورتی نیز دارند. مدل های پرو هم رنگ آبی جدیدی به نام Sierra Blue دارند (دیگر رنگ‌های مدل های پرو زغال سنگی، نقره‌ای و طلایی است).

اپل روی نمایشگر آیفون ۱۳ تغییرات زیادی اعمال کرده است. با این حال، می بینیم که اندازه پنل های AMOLED بکارفته در آیفون ۱۳ هم‌اندازه پنل های آیفون ۱۲ است. اپل اما گفته که نمایشگر آیفون ۱۳ در مقایسه با آیفون ۱۲ تا ۲۸% روشن‌تر است و نور بیشتری دارد. آیفون ۱۳ و ۱۳ مینی می توانند تا ۸۰۰ واحد روشنایی و مدل های پرو تا ۱۰۰۰ واحد روشنایی تولید کنند.

اما صفحه نمایش جدید را باید در مدل های آیفون ۱۳ پرو و ۱۳ پرو مکس جستجو کرد. این دو گوشی، اولین گوشی های اپلی اند که نمایشگر ProMotion در خود دارند. به این معنا که می توانند به طور خودکار میزان فریم را از ۱۰Hz تا ۱۲۰Hz با توجه به فعالیت شما تنظیم کنند. آیفون ۱۲ پرو و پرو مکس، همانند آیفون ۱۲ و ۱۲ مینی و آیفون ۱۳ و ۱۳ مینی، میزان فریم ۶۰Hz داشتند.

مقایسه ی دوربین آیفون ۱۳ و آیفون ۱۲

گرچه تعداد لنزها تغییر نکرده اما می توان گفت که اصلی‌ترین تفاوت آیفون ۱۳ و آیفون ۱۲ دوربین های آن‌ها باشد. به این خاطر می گوییم تفاوت اصلی آن‌ها در دوربین است که اپل تغییراتی برروی لنزها و سخت‌افزار دوربین اعمال کرده که باعث می شود دوربین سری ۱۳ به کلی از سری ۱۲ متفاوت باشد.

هم آیفون ۱۳ و هم آیفون ۱۳ مینی دوربین اصلی ۱۲ مگاپیکسلی با سنسوری فوق‌العاده بزرگ دارند. دوربین آیفون ۱۳ بزرگ‌ترین سنسورها را در میان تمام گوشی دو دوربینه دارد. این سنسورها در مقایسه با آیفون ۱۲ تا ۴۷% نور بیشتری را از داخل لنز دریافت می کنند و همین باعث می شود که تصاویر باکیفیت‌تر باشد. دو مدل معمولی سری ۱۳ (آیفون ۱۳ و آیفون ۱۳ مینی) قابلیت optical image stabilization که در آیفون ۱۲ پرو مکس به‌کار رفته بود را دارند. همچنین اپل اعلام کرده که لنز اولترا واید جزییات بیشتری را در نور کم ثبت می کند.

اما تغییرات دوربین در مدل های ۱۳ پرو و ۱۳ پرو مکس مشهودتر و برجسته‌تر است. سنسور دوربین اصلی آیفون ۱۳ پرو و ۱۳ پرو مکس بزرگ‌تر است و مخصوص عکاسی در شب می باشد. به علاوه این که لنز اوتراواید دیافراگم عریض‌تری f/1.8 دارد (این عدد در مدل های ۱۲ پرو و ۱۲ پرو مکس f/2.4 بود). مانند دوربین‌ها مدل های استاندارد، سنسور بزرگ‌تر به معنای دریافت نور بیشتر و در نتیجه عکس باکیفیت‌تر در محیط های کم‌نور است. همچنین لنز تله‌ فوتو ۷۷میلی‌متری مدل های پرو قابلیت زوم ۳ برابری دارند (که این عدد برای مدل های ۱۲ پرو و ۱۲ پرو مکس ۲.۵ برابر بود).