اهمیت تست کارتریج و پرینت

به طور کلی، چاپگرهای جوهر افشان و لیزری، دو نوع از رایج‌ترین چاپگرها هستند. از چاپگرهای جوهر افشان برای مصارف خانگی و محدود استفاده می‌شود، در حالی که چاپگرهای لیزری اغلب در شرکت‌ها و دفاتری که به طور منظم به چاپ سریع انواع فایل نیاز دارند، به کار برده می‌شوند.

تست پرینت رنگی و سیاه و سفید چاپگر، به شما کمک می کند تا هر نوع خطایی را که دستگاه ممکن است با آن روبرو شود را کشف کنید. از جمله این خطاها و مشکلات می‌توان به عدم تراز بودن، مشکلات کارتریج، بالا یا پایین شدن سطح جوهر و چاپ نادرست رنگ‌ها اشاره کرد که تمامی آنها با یک تست ساده قابل تشخیص هستند. پس از تشخیص مشکلات احتمالی، شما قادر خواهید بود تا در صورت لزوم به تعمیر پرینتر، خرید کارتریج یا شارژ کارتریج فعلی دستگاه بپردازید.

بنابراین اگر از دستگاه پرینتر خود برای مصارف خانگی استفاده می‌کنید و دستگاه به طور مداوم کار نمی‌کند، بهتر است هر هفته تست پرینت رنگی و سیاه و سفید را با آن انجام دهید تا جوهر آن خشک نشده و کارتریج آن نیز همواره بهترین عملکرد خود را داشته باشد. از طرفی، در صورت عدم استفاده طولانی از چاپگر، هد آن نیز ممکن است آسیب ببیند. این قبیل تست‌های منظم، به حفظ کارایی چاپگر و طول عمر آنها کمک می‌کند.

چگونه تست پرینت بگیریم؟

یک صفحه تست پرینت رنگی و سیاه و سفید برای چاپگر شما، آزمایشی است که کارایی چاپگر شما و شدت و میزان رنگ‌هایی که در از طریق هد چاپگر به کاغذ منتقل می‌شوند را کنترل می‌کند. همه چاپگرهای امروزی نرم افزاری قابلیت چاپ یک صفحه تست آزمایشی برای بررسی جوهر چاپگر را دارند.

روش تست چاپگرها در سیستم عامل‌های مختلف، با یکدیگر متفاوت است و شما نمی‌توانید با فشردن یک دکمه، تست پرینت را روی تمام چاپگرها انجام دهید. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا روش کلی تست پرینت رنگی و سیاه و سفید را در سیستم عامل ویندوز و لینوکس بررسی کنیم.

روش تست پرینت گرفتن در نسخه‌های مختلف ویندوز

مراحل تست پرینت در ویندوز ۱۰

 1. در منوی Start عبارت Printers and Scanners را وارد کرده و آن را جستجو کنید.
 2. در لیست نتایج، روی آن کلیک کرده و در پنجره جدیدی که باز می‌شود، چاپگر مورد نظر خود را بیابید.
 3. پس از یافتن چاپگر خود، روی آن کلیک کرده و گزینه Manage را انتخاب کنید.
 4. در این بخش به دنبال گزینه Print a test page بگردید و روی آن کلیک کنید. حال چاپگر شما باید یک صفحه را به صورت تستی پرینت کند.
 5. پس از اتمام فرآیند تست، محتوای چاپی را چک کنید و اگر کیفیت، وضوح یا حتی رنگ‌های چاپ شده مناسب نبود، جوهر یا کارتریج دستگاه را چک کرده و دوباره همین فرآیند را تکرار کنید تا کیفیت چاپ، به حد مطلوب و مناسب برسد.

مراحل تست پرینت در ویندوز ۸

 1. وارد برنامه Control Panel سیستم خود شوید.
 2. عبارت Devices and Printers را جستجو کرده و از میان لیست نتایج، روی آن کلیک کنید.
 3. در این بخش به دنبال چاپگر مورد نظر خود بگردید و پس از یافتن آن روی آن راست کلیک کنید. از میان گزینه‌های موجود، Printer Properties را انتخاب کنید.
 4. روی گزینه Print Test Page کلیک کنید و منتظر بمانید تا چاپگر شما یک صفحه را به صورت تستی پرینت کند. در بخش قبلی اشاره کردیم که اگر کیفیت این محتوای چاپی مناسب نبود، پس از بررسی وضعیت جوهر و کارتریج دوباره این فرآیند را تکرار کنید تا مطمئن شوید که کیفیت چاپ به حد مطلوب رسیده است.

مراحل تست پرینت در ویندوز ۷

 1. از منوی Start، وارد Control Panel سیستم خود شوید و از آنجا به بخش Hardware and sound بروید.
 2. در پنجره جدیدی که باز می‌شود، عبارت Devices and Printers را جستجو کنید.
 3. حال از میان لیست چاپگرهای نمایش داده شده، چاپگر مورد نظر خود را بیابید، روی آن راست کلیک کرده و Printer Properties را انتخاب کنید.
 4. سپس روی گزینه Print Test Page کلیک کنید و منتظر بمانید تا چاپگر، یک صفحه را به طور آزمایشی چاپ کند.
  روش تست پرینت گرفتن در سیستم عامل Mac
  1. در سمت چپ و بالای صفحه روی نماد Apple کلیک کرده و وارد Apple Menu شوید.
  2. ابتدا گزینه System Preferences و سپس Printers and Scanners را انتخاب کنید.
  3. در لیست چاپگرهای موجود، چاپگر مورد نظر خود را انتخاب کنید.
  4. روی گزینه Open Print Queue کلیک کرده و تمامی دستورات چاپ در صف انتظار را حذف کنید.
  5. گزینه Option & Supplies را انتخاب کرده و پس از باز شدن پنجره جدید، روی Utility کلیک کنید.
  6. در زیر سربرگ Utility، گزینه Print Test Page را انتخاب کنید و منتظر چاپ شدن صفحه تست پرینت بمانید.